Doradztwo sprzętowe

Zakup aparatu punktowego RTG oraz systemu obrazowania cyfrowego RVG – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zakup aparatu RTG - blog Dental Expert

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia stomatologiczna rozwija się w zastraszającym tempie, zakup aparatu RTG punktowego lub systemu obrazowania RVG staje się kluczowym wyzwaniem dla każdego praktykującego stomatologa. Rynek obfituje w liczne opcje, a każdy producent zachwala swój produkt, jednocześnie krytykując rozwiązania konkurencji. Jednakże, w oceanie „promocji” warto skupić się na istotnych kwestiach, takich jak jakość i funkcjonalność, a nie jedynie na cenie. Przecież naprawa takiego urządzenia może być nie tylko nieopłacalna, ale czasami wręcz niemożliwa, co jednoznacznie podkreśla konieczność przemyślanego wyboru.

Zakup aparatu RTG punktowego – na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze?

W mojej opinii firma Toshiba to obecnie najlepszy producent głowic do aparatów RTG wewnątrzustnych. Co prawda już kilkukrotnie wymieniałem aparaty RTG z taką głowicą na nowe, ale nie dlatego, że się zepsuły, a po prostu zużyły mając prawie po 20 lat.

Głowica aparatu RTG

1. Głowica aparatu RTG

Najważniejszym elementem aparatu RTG jest głowica RTG, stanowiąca serce i mózg tego urządzenia. To ona jest najczęstszym punktem awarii. Jest to element najbardziej wrażliwy na uszkodzenia i w większości przypadków nienaprawialny. Wymiana głowicy to najczęściej koszt około 70% wartości nowego aparatu RTG. Warto więc przed dokonaniem zakupu zasięgnąć opinii specjalisty od serwisu na temat konkretnego modelu.

Jeśli zależy Ci na niezawodności, polecam rozważyć aparaty z głowicami produkcji firmy Toshiba, znanej z wysokiej jakości swoich produktów. W mojej opinii firma Toshiba to obecnie najlepszy producent głowic do aparatów RTG wewnątrzustnych. Co prawda już kilkukrotnie wymieniałem aparaty punktowe RTG z taką głowicą na nowe, ale nie dlatego, że się zepsuły, a po prostu zużyły mając prawie po 20 lat.

2. Mechanika nożyc

Choć rzadko zwracamy na to uwagę, mechanika nożyc ma kluczowe znaczenie dla stabilności i trwałości aparatu RTG. Jest to także jedna z droższych i kłopotliwych usterek. Uszkodzenia w tym obszarze mogą prowadzić do kosztownych napraw, dlatego najlepiej, gdy hamulec nożyc jest mechaniczny. Tego typu rozwiązanie minimalizuje ryzyko potencjalnej usterki.

Zastosowanie siłowników gazowych (nazywanych często sprężyną gazową) nie jest najlepszym rozwiązaniem. Często pojawiają się usterki opadania ramion, co związane jest właśnie z uszkodzonym siłownikiem gazowym. Zalecam więc unikanie tego mechanizmu.

W praktyce stomatologicznej, każdy dzień bez sprawnie działającego sprzętu to stracony dzień, dlatego warto zadbać o solidną konstrukcję mechaniczną, która zapewni niezawodność przez wiele lat użytkowania.

Nożyce aparatu RTG X-Mind Unity

3. Ogniskowa głowicy – mniej znaczy lepiej

Im niższa ogniskowa, tym lepsze jakość uzyskanych zdjęć. Warto zatem wybierać modele z ogniskową o wartości poniżej 0,7 mm. Obecnie najniższa dostępna ogniskowa w głowicach RTG to 0,4 mm. Modele aparatów RTG o ogniskowej 0,4 mm zapewniają imponującą ostrość i szczegółowość zdjęć, co ma kluczowe znaczenie dla precyzyjnej diagnostyki.

Z pewnością docenią Państwo fakt, że wysoka jakość obrazu pozwala na dokładne i szczegółowe obrazowanie struktur anatomicznych, co przekłada się na dokładniejszą diagnostykę oraz skuteczność leczenia.

4. Regulowane napięcie i natężenie anodowe

Często w dostępnych na rynku aparatach RTG brakuje możliwości zmiany tych parametrów, bo producenci ustawiają wartości uśrednione. Dostęp do regulacji napięcia i natężenia anodowego pozwala uzyskać lepszą ostrość zdjęć tkanek miękkich i twardych. Warto unikać modeli o sztywnych ustawieniach producenta, aby móc dostosować parametry do indywidualnych potrzeb. Jako doświadczony lekarz stomatolog, zdajesz sobie sprawę, że różne przypadki wymagają różnych ustawień, dlatego możliwość regulacji parametrów technicznych aparatu RTG jest kluczowa dla optymalnego przebiegu diagnostyki.

5. Dodatki wspierające pozycjonowanie

Elementy takie jak płaska głowica, bezbarwny tubus czy kątomierz znacząco ułatwiają precyzyjne pozycjonowanie pacjenta, co jest kluczowe dla uzyskania dokładnych i diagnostycznie wartościowych obrazów. Dzięki nim możesz być pewna/y, że każde zdjęcie będzie wykonane z najwyższą dokładnością, co przełoży się na skuteczność leczenia i zadowolenie pacjentów.

Radiografia cyfrowa (RVG) – na te parametry zwróć uwagę przed zakupem

1. Możliwość wymiany przewodu czujnika RVG

Uszkodzenie przewodu systemu RVG jest niemal pewne – to tylko kwestia czasu. Niektórzy producenci umożliwiają wymianę przewodu do czujnika, podczas gdy inni nie przewidują tej możliwości. Dlaczego? Ponieważ zakup nowego czujnika wraz z kablem często stanowi aż 90% ceny nowego RVG, co dla producenta jest korzystnym interesem.

A jeśli myślisz, że w takiej sytuacji zrobisz producentowi na złość i zakupisz RVG od innej firmy, pamiętaj – nowy program, nowa baza pacjentów, a cała baza pacjentów i dokumentacja w starym programie. Nowe oprogramowanie będzie wymagało przeniesienia całej historii z poprzedniego programu i jest to rozwiązanie co najmniej czasochłonne.

Osobiście polecam skanery płyt fosforowych – eliminują one problem z kablem, a jednocześnie pozwalają na obrazowanie na różnych rozmiarach płyt. Elastyczne płytki są łatwe do ułożenia. Szerzej opiszę to rozwiązanie w dalszej części artykułu.

2. Rozdzielczość realna

Decydującym czynnikiem przy wyborze systemu radiografii cyfrowej RVG jest rzeczywista rozdzielczość. Optymalna rozdzielczość to około 20 par linii, choć warto zwrócić uwagę na modele oferujące jeszcze lepszą jakość, osiągającą nawet 30 par linii. Dla precyzyjnej diagnostyki, niezwykle istotne jest uzyskanie wysokiej jakości obrazów, dlatego warto zainwestować w system RVG oferujący najwyższą możliwą rozdzielczość.

3. RVG fabrycznie umieszczone przy głowicy RTG?

Umieszczenie czujnika radiowizjografii przy głowicy aparatu RTG pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia wynikające z ciągłego zwijania i rozwijania przewodu, co w konsekwencji przedłuża żywotność urządzenia. Takie rozwiązanie jest również łatwe w obsłudze, bo czujnik radiografii cyfrowej zawsze w zasięgu ręki. Wybierając system RVG z takim rozwiązaniem, możesz być spokojny o długotrwałą i bezproblemową pracę urządzenia.

Aparat RTG X-Mind Unity + system RVG Sopix Inside

4. A może jednak wariant ze skanerem płytek fosforowych?

Jak wspomniałem wcześniej – w mojej opinii skanery płyt fosforowych to jedne z lepszych narzędzi w diagnostyce obrazowej. Pozwól mi podzielić się z Tobą kilkoma korzyściami, jakie oferują:

  • Bezpośredni odczyt: Skanery płyt fosforowych pozwalają na bezpośredni odczyt obrazów. Po zrobieniu zdjęcia pacjentowi, możesz od razu zobaczyć wynik na ekranie, co przyspiesza proces diagnostyki.
  • Elastyczność: Płytki fosforowe są dostępne w różnych rozmiarach, co pozwala na obrazowanie różnych obszarów ciała. To szczególnie przydatne w stomatologii, gdzie można wybrać płytki odpowiednie do małych jam ustnych.
  • Niska dawka promieniowania: Skanery fosforowe wymagają niższej dawki promieniowania w porównaniu do tradycyjnych filmów rentgenowskich. To korzystne zarówno dla pacjenta, jak i personelu medycznego.
  • Łatwość archiwizacji: Obrazy cyfrowe można łatwo zarchiwizować i przechowywać w systemie komputerowym. Nie ma potrzeby przechowywania tradycyjnych filmów rentgenowskich.
  • Ekologia: Skanery fosforowe nie wymagają chemicznych środków do wywoływania filmów, co jest bardziej przyjazne dla środowiska.

5. Oprogramowanie

Oprogramowanie systemu radiografii cyfrowej powinno być proste w obsłudze, intuicyjne i oferować możliwość wyostrzenia zdjęć, co gwarantuje uzyskanie najwyższej jakości diagnostycznej. Dzięki prostemu i intuicyjnemu oprogramowaniu, praca z systemem RVG stanie się łatwa i przyjemna, co przełoży się na szybkość i skuteczność wykonywanych zabiegów.

RTG panoramiczne – rozwiązanie dla bardziej wymagających

Technologia mutlifokalna – Innowacyjny czujnik zapisuje podczas jednej ekspozycji ponad 4200 zdjęć o różnych płaszczyznach ostrości. Następnie funkcja automatycznego lub ręcznego wyostrzania pozwala na łatwe przesuwanie warstwy ogniskowej do 3 cm. Pospolite wady są wyeliminowane co pozwala uzyskać najwyższą wartość diagnostyczną nawet w przypadku anomalii anatomicznych pacjenta. Wybór aparatu RTG panoramicznego będzie więc najbardziej zaawansowanym technologiczne wyborem.

Podsumowanie: Zakup aparatu RTG – odpowiednio dobrany system obrazowania to wizytówka nowoczesnego gabinetu

Podsumowując, kluczową zasadą przy zakupie aparatu RTG lub systemu radiowizjografii (RVG) jest skupienie się na istotnych cechach i parametrach, zamiast jedynie na cenie. Inwestycja w sprzęt, którego parametry dają realną jakość, a nie są jedynie „sloganem reklamowym” to gwarancja precyzyjnych diagnoz i długotrwałej funkcjonalności, co oczywiście przekłada się na zadowolenie pacjentów i profesjonalny wizerunek Twojego gabinetu stomatologicznego. Jako lekarz stomatolog, Twoim celem jest zapewnienie pacjentom najlepszej możliwej opieki, dlatego wybór odpowiedniego systemu obrazowania jest kluczowy dla osiągnięcia tego celu.