Doradztwo sprzętowe

Zakup aparatu punktowego RTG oraz systemu obrazowania cyfrowego RVG – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zakup aparatu RTG - blog Dental Expert

Zakup aparatu RTG lub RVG to kluczowe wyzwanie dla każdego stomatologa, z ogromną liczbą opcji na rynku. Każdy sprzedawca chwali swój produkt, lecz istotne jest skoncentrowanie się na jakości i funkcjonalności, zamiast jedynie na cenie. Naprawa tych urządzeń może być nieopłacalna, a czasem niemożliwa, co zaznacza konieczność rozważnego zakupu.

Wskazówki przy Wyborze Aparatu RTG Punktowego

1. Głowica Aparatu RTG:

  • Najważniejszy Element: Głowica RTG stanowi najbardziej wrażliwy i często nieodwracalny element uszkodzeń. Przed zakupem, zasięgnij opinii serwisanta na temat konkretnego modelu.
  • Rekomendowany Producent: Firma Toshiba wyróżnia się jako producent najwyższej jakości głowic RTG. Aparaty z ich głowicami mogą służyć przez długie lata bez problemów.

2. Mechanika Nożyc:

  • Kluczowy Element: Mechanika nożyc jest często pomijana, jednak uszkodzenia w tym obszarze mogą generować kosztowne naprawy. Hamulec nożyc najlepiej, gdy jest mechaniczny, co minimalizuje potencjalne usterki.

3. Ogniskowa Głowicy:

  • Klucz do Wyjątkowych Zdjęć: Im niższa ogniskowa, tym lepsze zdjęcia. Ogniskowa 0,4 mm w głowicach RTG to obecnie najniższa dostępna wartość, zapewniając imponującą jakość obrazu.

4. Regulowane Napięcie i Natężenie Anodowe:

  • Ostrość Zdjęć: Dostęp do regulacji napięcia i natężenia anodowego pozwala na uzyskanie lepszej ostrości zdjęć tkanek miękkich i twardych. Unikaj modeli o sztywnych ustawieniach producenta.

5. Dodatki Wspierające Pozycjonowanie:

  • Płaska Głowica, Bezbarwny Tubus, Kątomierz: Te dodatki ułatwiają precyzyjne pozycjonowanie, co jest kluczowe dla uzyskania dokładnych obrazów.

Radiografia Cyfrowa (RVG)

1. Umocowanie Czujnika:

  • Minimalizacja Ryzyka Uszkodzenia: Umieszczenie czujnika radiowizjografii przy głowicy aparatu RTG zminimalizuje ryzyko uszkodzeń wynikających z ciągłego zwijania i rozwijania przewodu, przedłużając żywotność urządzenia.

2. Rozdzielczość Realna:

  • Decydujący Faktor: Rzeczywista rozdzielczość, mierzona i potwierdzona, jest kluczowa. Odpowiednia rozdzielczość to około 20 par linii, a znakomita to około 30 par linii.

3. Oprogramowanie:

  • Proste, Intuicyjne, Z Wyostrzeniem Zdjęć: Oprogramowanie powinno być proste w obsłudze, intuicyjne, z możliwością wyostrzenia zdjęć dla uzyskania najwyższej jakości diagnostycznej.

Podsumowując, decydując się na zakup aparatu RTG czy RVG, zwróć uwagę na kluczowe cechy, unikaj skupiania się jedynie na cenie. Inwestycja w sprzęt wysokiej jakości przekłada się na precyzyjne diagnozy i długotrwałą funkcjonalność.