Doradztwo sprzętowe

Zakup aparatu punktowego RTG oraz systemu obrazowania cyfrowego RVG – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zakup aparatu punktowego RTG, zakup systemu obrazowania cyfrowego RVG – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zakup aparatu RTG czy RVG to obecnie jedno z najczęstszych wyzwań przed jakim staje lekarz. Oferta aparatów jest ogromna i każdy sprzedawca zawsze zachwala swój produkt krytykując jednocześnie urządzenia konkurencji. Nie mniej jednak trzeba zachować rozsądek i raczej zwrócić uwagę na jakość, funkcjonalność niż cenę, gdyż często naprawa aparatu RTG lub RVG jest niemożliwa bądź nieopłacalna i w przypadku poważnego uszkodzenia trzeba niestety zakupić nowe urządzenie.

Postaram się wypunktować najważniejsze cechy, funkcje, właściwości na jakie należy zwrócić uwagę wybierając odpowiednie urządzenia z kategorii RTG/RVG do naszego gabinetu stomatologicznego.

Wybór aparatu RTG punktowego

Głowica aparatu RTG.
Głowica RTG jest to element najbardziej wrażliwy na uszkodzenia i w większości przypadków nienaprawialny. Wymiana głowicy to najczęściej koszt około 70% wartości nowego aparatu RTG dlatego warto przed zakupem zasięgnąć opinii na temat konkretnego modelu u swojego zaufanego serwisanta.

W mojej opinii najlepszy producent głowic to firma Toshiba.
Co prawda już kilkukrotnie wymieniałem aparaty RTG z taką głowicą na nowe, ale nie dlatego, że ulegały awarii, a po prostu – z czasem, przez wieloletnie użytkowanie następowało „zużycie materiału”. Wymieniane aparaty RTG z głowicą Toshiba miały prawie 20 lat!

Mechanika nożyc.
Prawie nikt na to nie zwraca uwagi, a jest to też jedna z droższych i kłopotliwych usterek. Hamulec nożyc najlepiej jak jest mechaniczny (sprężynowy). Zastosowanie siłowników gazowych (zwanych często sprężyną gazową) to nie jest najlepsze rozwiązanie. Często pojawiają się usterki opadania ramion i jest to związane z uszkodzonym siłownikiem gazowym. Tego rozwiązania proponuję unikać.

Ogniskowa głowicy.
Tu sprawa jest bardzo prosta – im niższa ogniskowa tym ładniejsze zdjęcia otrzymasz. Obecnie najniższa dostępna ogniskowa w głowicach RTG to 0,4 mm.

Regulowane napięcie i natężenie anodowe.
Często brakuje tych możliwości, bo producent ustawił wartości uśrednione. Regulacja tych parametrów pozwala na uzyskanie lepszej ostrości zdjęć tkanek miękkich czy też tkanek twardych.

Płaska głowica, bezbarwny tubus, kątomierz.
To dodatki, które na pewno okażą się sporą zaletą i zdecydowanie ułatwiają pozycjonowanie.

Wybór radiografii cyfrowej (RVG)

Sposób umocowania (w przypadku radiografii przewodowej)
Najbezpieczniej gdy czujnik radiowizjografii umieszczony jest przy głowicy aparatu RTG. Minimalizuje to ryzyko uszkodzenia RVG przez ciągłe zwijanie i rozwijanie przewodu. Znacznie wydłuża to żywotność samej radiowizjografii.

Rozdzielczość realna
Realna – to znaczy zmierzona i potwierdzona. Rozdzielczość teoretyczna nas nie interesuje. Dobra rozdzielczość to okolice 20 par linii, znakomita to okolice 30 par linii.

Oprogramowanie
Powinno być proste, intuicyjne z możliwością wyostrzenia zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *